Ana Sayfa Yap         Sık Kullanılanlara Ekle           İletişim    

  Defter Beyan Sistemi: Sicil Kayıtlarınızdaki Değişiklikleri (24.02.2021)      Denetim Faaliyetine İlişkin Kısıtlamalar Hakkında Duyuru (24.02.2021)      İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (24.02.2021)      Kamu Kurumlarına Düzenlenen E-Faturalar Hakkında Duyuru (24.02.2021)      7.000 TL’yi Aşan Tutardaki Tahsilat ve Ödemelerin Finansal Kurumlar Aracılığıyla Yapılması Zorunluluğu Kısım Kısım Ödemeleri De Kapsamaktadır (23.02.2021)      Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hakkında Sirküler/3 (22.02.2021)      Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanma Süresi 31/03/2021 Tarihine Uzatıldı (19.02.2021)      Yeni Koronavirüs (Covid-19) Nedeniyle Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar Kapsamındaki Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle Kısa Çalışma Uygulanan İşyerleri İçin Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3556) (19.02.2021)      Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği Uygulamaları (18.02.2021)      KDV Kısmı Tevkifat Uygulamasında Oran ve Kapsam Değişiklikleri Yapıldı (18.02.2021)      SGK Genel Yazı: Ek-9 Kapsamındaki Ev Hizmetleri İşyerlerinin Kolay İşverenlik Kapsamına Alınması (17.02.2021)      Ev Hizmeti İşyerleri Kolay İşverenlik Kapsamına Alındı (17.02.2021)      SGK Mevzuatında Prim Ödeme ve Eksik Gün Sayıları Nasıl Hesaplanır? (16.02.2021)      Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No: 35) (16.02.2021)      Sosyal Güvenlik Kurumu Meslek Mensuplarının Mücbir Sebep Durumları Hakkında Düzenleme Yaptı (12.02.2021)      E-Defter ve Berat Dosyalarının İkincil Kopyalarının Yüklenmesi Sırasında Alınan Hatalar Hakkında Duyuru (12.02.2021)      E-Belge Uygulamalarında Değişiklik Yapıldı (10.02.2021)      Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 509)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 526) (09.02.2021)      Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 525) (09.02.2021)      Süre Uzatıldı: E-Defter İkincil Kopyalarının Yüklenmesi Hk. (05.02.2021)     

HAVA DURUMU

MAKALELER


E-TİCARET SANAL MAĞAZACILIK VE MUHASEBESİ

                                Bursa, 10.Şubat.2021


    
    E-TİCARET - SANAL MAĞAZACILIK VE MUHASEBESİ 

    Geçen haftaki internetten yabancı firmaların bayiliğini alarak yapılan satışlar konusu epey ilgi çekti. Pandemi sebebiyle azalan satışları ve Sanal alemde yapılan satışları bir defa  daha yakından incelemeye karar verdim.  
    Önce iş alemindeki dostlarımdan özür dilemek isterim. Bu çalışmamla haddimi aştığımı ve çizmeyi aştığımı ne olur zannetmeyin. Ben de kendi tecrübeme göre bir takım çalışmalar yapıp tavsiyelerde bulunmak isterim. Dünyanın ve ülkemin bugünkü durumunda bu çalışmaları yapmak zorundayız ve abartılı da olsa tekliflerde bulunmalıyız. 
    Türk insanının, sanayicisinin ve tüccarının her türlü zorluğu aşmaya alışık olduğunu defalarca dile getirdim.
 En önemli örneğim de: İki Türk sanayici ve tüccarı arkadaşın Jamaikadaki olayıdır. Bu iki arkadaş, Jamaikada akşam saatinde sahilde yürümektedirler. Tropikal bölgelerde akşam birden olur ve hava birden kararır. İşte tam o saatlerde, iki kafadar arkadaşımız karşıdan gelen birkaç kişi görür ve tatlı bir karadeniz şivesi ile konuştuklarını duyarlar. Tabii, hemen sarılmalar, öpüşmeler, kimsin, nesun, nereyesun soruları sonucu sohbet koyulaşır. İki arkadaşımız burada turistik gezide olduklarını söylerler. Diğerleri ise Jamaikada çok karlı bir iş kurduklarını söylerler. Ayıp olmazsa ne iş olduğunu söylermisiniz? sorusu üzerine “Kübadan puro kaçakçılığı işi kurduk” derler. 
    İran Irak savaşında başka sınırlar üzerinden taa Kongo’ya kadar mal satıldığını biliyoruz. 
    Pandemi dolayısıyla bir çok konuda mal satışları durmuş veya aşağıya düşmüştür. Oysa perdelik satışı, gıda maddesi satışı gibi bazı konular artmıştır. Ama en çok azalan satışlara baktığımızda, bunların deri ve deri mamulleri satışı ile konfeksiyon satışları olduğunu görmekteyiz.  Yazımda da daha çok deri ve deri mamullerini söz konusu edeceğim. 
    Ancak, yazımda ileri süreceğim teklifler bütün sanayi ve ticaret kolları için geçerlidir diye düşünmekteyim. 
    Ülkemizin, bilgisayar yazılımı konusundaki atakları ortadadır. Bunun üzerine benim de aklıma bir fikir geldi. Bunun için konfeksiyoncu ve ihracatçıların yazılımcılarla ve üniversite ile birlikte çalışması şarttır. 
    Henüz filmlerde görüyoruz ama, sanal mağazalar, ürünlerin internette bire bir sunulması, gösterilmesi ve müşterinin üzerinde nasıl duracağı veya durduğu konusunda dünyada bir takım çalışmalar yapıldığını biliyoruz. 
    Türkiye’de yetişmiş çok iyi bilgisayar yazılımcıları vardır. Özellikle üniversitelerde. 
    İnternet ticareti veya sanal ticarette önceki yazımızda belirttiğimiz gibi bir takım ileri görüşlü gençler, sanal broşürler bile hazırlayarak satış yapmaktadır. Konfeksiyon ve deri sanayii satışları ve ihracatı yerlerde sürünmektedir. Bir müddet sonra konfeksiyon ve deri sanayiinin kapanmaya başladığını duyarsak şaşırmayalım. 
    Özellikle deri sanayii, iki büyük handikapla karşı karşıyadır. 
1.    Hayvanseverlerin kürk kullanımına veya deri kullanımına karşı tepkileri
2.    Deri ve deri mamulleri alıcılarının  turistler olması ve satışların daha çok yazın olması.

Oysa, deri ve deri mamulleri kullanımı azalmamıştır. Ancak ülkeye gelen turist
 sayısı 50 milyondan 15 milyonlara inmiş ve deri ve deri mamulleri satışı da düşmüştür.  Bu insanlar ülkemize gelemediği ve turistlerin kendi ülkelerinde bizim mağazalarımız yeterli sayıda olmadığı için satışlar düşmüş, imalatçılar kepenk kapatma durumuna gelmiştir. 
    Bu muhtemel alıcılara internet üzerinden sanal mağazalar üzerinden
ulaşabiliriz. 
    Programcılarımız öyle bir takım programlar yapmalıdır ki, deri ve deri konfeksiyon veya normal konfeksiyon mamullerinin 3D (üç boyutlu) görüntülerini müşteri internette görebilmeli ve müşterinin de görüntüsü girilerek prova yapılabilmelidir. 
    Kolay bir iş olmadığını biliyorum. Pahalı ve çok çalışmayı gerektiren bir program gerekecektir. Ama ülkemizdeki programcılar ve üniversiteler bunu yapabilecek kapasitededir diye düşünüyorum. 
    Öyle ise deri ve konfeksiyon ve tekstil ihracatçıları birliği ile üniversiteler ve firmalar elini taşın altına koyarak en kısa zamanda böyle bir program yaptırabilirlerse, gerek ülkemiz ve gerekse dünya ticareti için sonuçlar çok iyi olacaktır. 
    O zaman, pandemi veya krizler bu tip ticarete etki edemeyecektir. 
    Tabii, bu ticaretin muhasebesel boyutunun da düzenlenmesi gerekmektedir. 
    Üniversitelerimizden, yazılımcılarımızdan ve deri ve konfeksiyon ihracatçılarımızdan böyle bir çalışma ve atak bekliyorum. 


                            Cevdet Akçakoca 
                            Yeminli Mali Müşavir
                            Bağımsız Denetçi 

  
 


                             

AKÇAKOCA Yeminli Mali Müşavirlik Ltd. Şti.

Adres:      Kükürtlü Mh. Oulu Cd. Oylum Gökberk Sit. F Blk. K:4 D:19 Osmangazi/BURSA
Tel:            (0224) 233 28 20 - 21-22 - 23 (pbx)
                  
(0224) 233 50 28
Faks:        (0224) 233 28 23
E-Posta:  
info@akcakocaymm.com.trHer hakkı saklıdır. 2010 www.akcakocaymm.com.tr

Web Tasarım   
www.MuhasebeTR.com