Ana Sayfa Yap         Sık Kullanılanlara Ekle           İletişim    

  Defter Beyan Sistemi: Sicil Kayıtlarınızdaki Değişiklikleri (24.02.2021)      Denetim Faaliyetine İlişkin Kısıtlamalar Hakkında Duyuru (24.02.2021)      İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (24.02.2021)      Kamu Kurumlarına Düzenlenen E-Faturalar Hakkında Duyuru (24.02.2021)      7.000 TL’yi Aşan Tutardaki Tahsilat ve Ödemelerin Finansal Kurumlar Aracılığıyla Yapılması Zorunluluğu Kısım Kısım Ödemeleri De Kapsamaktadır (23.02.2021)      Transfer Fiyatlandırması Yoluyla Örtülü Kazanç Dağıtımı Hakkında Sirküler/3 (22.02.2021)      Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanma Süresi 31/03/2021 Tarihine Uzatıldı (19.02.2021)      Yeni Koronavirüs (Covid-19) Nedeniyle Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar Kapsamındaki Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle Kısa Çalışma Uygulanan İşyerleri İçin Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3556) (19.02.2021)      Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği Uygulamaları (18.02.2021)      KDV Kısmı Tevkifat Uygulamasında Oran ve Kapsam Değişiklikleri Yapıldı (18.02.2021)      SGK Genel Yazı: Ek-9 Kapsamındaki Ev Hizmetleri İşyerlerinin Kolay İşverenlik Kapsamına Alınması (17.02.2021)      Ev Hizmeti İşyerleri Kolay İşverenlik Kapsamına Alındı (17.02.2021)      SGK Mevzuatında Prim Ödeme ve Eksik Gün Sayıları Nasıl Hesaplanır? (16.02.2021)      Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Seri No: 35) (16.02.2021)      Sosyal Güvenlik Kurumu Meslek Mensuplarının Mücbir Sebep Durumları Hakkında Düzenleme Yaptı (12.02.2021)      E-Defter ve Berat Dosyalarının İkincil Kopyalarının Yüklenmesi Sırasında Alınan Hatalar Hakkında Duyuru (12.02.2021)      E-Belge Uygulamalarında Değişiklik Yapıldı (10.02.2021)      Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 509)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 526) (09.02.2021)      Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 525) (09.02.2021)      Süre Uzatıldı: E-Defter İkincil Kopyalarının Yüklenmesi Hk. (05.02.2021)     

HAVA DURUMU

MAKALELER


İnternetten yabancı firma satışları ve bayiliği

 

                                                                                                                            

 

 

                                                                                                              Bursa, 02.Şubat.2021

 

İNTERNETTEN YABANCI FİRMA SATIŞLARI VE BAYİLİĞİ

 

                Özellikle, Covid 19 sebebiyle evlere kapanmalar son bir senedir çok arttı. Alış veriş merkezleri, berberler, marketler ve benzeri bir çok yerler satış yapamaz oldu. İnternetten satış yapan yurt içi veya yurt dışı internet siteleri ile satışlar inanılmayacak derecede arttı.

                Bu konularda bizlere de bir çok sorular ve açıklamalar gelmektedir.

                20 ila 30 yaş arası, lisan bilen üniversitenin muhtelif bölümlerinde okuyan veya üniversite bitirmiş gencecik çocuklar,  çeşitli ülkelerin, dünyaca tanınmış firmaların bir şekilde bayiliklerini almışlar ve Türkiye’de satış yapmaktadırlar.

                Tabii hiç biri vergi dairesine kayıtlı değiller. Bir çoğu da üniversite bitirmiş olmalarına rağmen vergi dairesine kayıt olmaları gerektiğinin farkında bile değiller. Ancak, zaman geçtikçe bu satışların bir şekilde kayıt altına alınması gerektiği, vergi dairesine kayıt olmaları gerektiğinin farkına varmışlardır.

                Bildiğim kadarı ile bu konuda düzenlemeler yoktur.

                Burada yapılanları anlatalım ve bundan sonra da Maliye Bakanlığı tarafından bu tip satışlar için düzenlemeler yapılmasını bekleyelim.

                Örneğimiz aşağıda:

                Genç, henüz 24 yaşında. İsmi de Ali. Çok iyi İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Türkiye’nin en meşhur üniversitelerinden birisini bitirmiştir. Yerinde duramayan, genç, atak ve dünyaya açık bir kişidir.

 Bir şekilde dünyaca meşhur bir alışveriş sitesi ile temas etmiş ve o firmanın mallarını internet üzerinden  Türkiye’de pazarlama yetkisini almıştır. Bir internet sitesi açmış ve pazarlama yapmaya başlamıştır.  Konuyu o kadar ciddiye almış ki, sattığı mallar için broşür bastırmış, internette broşürler üzerinden satış yapmaktadır.

                Kendince bir takım çözümler de bulmuş. Diyelim ki bir saç kurutma makinesini listesinde veya broşüründe veya internet sitesinde satışa çıkarmış. Fiyat 150 lira demiş. Ayrıca açıklama yapmış. Saç kurutma makinesi doğrudan doğruya alıcının adına gelecek ve para Türkiye’deki Ali beyin banka hesabına yatacak. Ayrıca mal geldiğinde doğrudan kargo ile alıcıya gelecek ve kargoda belirtilen gümrük masrafları alıcı tarafından ödenecektir.

 

                Saç kurutma makinesi geliyor Mağriptan veya maşrıktan bir ülkeden. Alıcıdan kargo gümrüğü 100 lira üzerinden gümrük vergilerini alıyor.

 Böylece mal teslim edilmiş oluyor ama 24 yaşındaki Ali bey burada rahatsız.

 1. Çünkü iyi bir tahsil yapmış
 2. Hesabına gelen paraların yarın öbürgün hesabının sorulacağını tahmin ediyor.
 3. Ülkesini seviyor
 4. Bu ülkenin devletine vergi vermek gerektiğini de biliyor.
 5. Bu işlemde cebine 50 TL. gibi bir para kalıyor.
 6. Bu paranın vergisi, kdv.si olduğunu biliyor.
 7. Ticaret, mümessillik yaptığını ve bir firmasının olması gerektiğini düşünüyor.
 8. Ancak, Türkiye’nin mevzuatında internet tüccarlığı, komisyonculuğu veya internetten mal satış veya alışı ile ilgili düzenlemeler olmadığını görüyor.
 9. Bu da genci rahatsız ediyor.

 

Dünyanın globalleşmesi, internet satışlarının internet ticaretinin artması sebebiyle satışların daha da artacağı, yine internet vasıtasıyla ihracatın da artacağı ortadadır.

 1. Maliye teşkilatının, istim arkadan gelmesi gibi değil, önceden dünyadaki gelişmeleri takip edip düzenlemeler yapması şarttır.
 2. Maliye teşkilatına dünyadaki globalleşmeyi ve yeni doğan ticaret şekillerini takip edip düzenlemeler yapacak elemanlar almalı veya yetiştirmeliyiz.
 3. Daha fazla gecikmeden internet ticareti konusunda düzenlemeler yapılmalıdır.

Sonuç olarak İnternet ticareti konusunda detaylı bir düzenleme beklemekteyim.

 

                                                                                                          

 

 

 

               

                                                                                                                                            


                             

AKÇAKOCA Yeminli Mali Müşavirlik Ltd. Şti.

Adres:      Kükürtlü Mh. Oulu Cd. Oylum Gökberk Sit. F Blk. K:4 D:19 Osmangazi/BURSA
Tel:            (0224) 233 28 20 - 21-22 - 23 (pbx)
                  
(0224) 233 50 28
Faks:        (0224) 233 28 23
E-Posta:  
info@akcakocaymm.com.trHer hakkı saklıdır. 2010 www.akcakocaymm.com.tr

Web Tasarım   
www.MuhasebeTR.com